Bugun...
Kuş sütü nedir; gerçekte kuş sütü diye bir şey var mı?


Raziye Çakır
bilgi@bulturk.net
 
 

Bu Sofrada Bir Kuş Sütü Eksik

Kuş sütü genelde bir sofranın zenginliğini vurgulamak için kullanılır. Kuşlar memeli hayvan olmadıkları için süt de salgılamazlar. Ancak bazı kuşların sindirim fizyolojisi incelenerek elde edilen bilgilerde kursaklarında süte benzeyen bir salgının üretildiği tespit edilmiştir. 

Özellikle kumrularda ve güvercinlerin kursaklarında kuş sütü....

İnternette bulduğunuz kuş sütü bizim bildiğimiz kuş sütü değil. Bizim bildiğimiz kuş sütü zaten kuş sütü değil. Şehir efsanesi, kuş inek mi ki sütü olsun.

İşte imkansızlığı anlatmak için (sofranın zenginliğini anlatmak için) yapılan ironi: "Kuş sütü bile var" Fakat insanlar gerçekten kuş sütü diye bir şeyin var olduğunu düşünebilirler. Çok yaygın bir söylenti bu yüzden insanlar neyin ne olduğunu bilmeli. Kalkıp kuş sütü arayan bile olabilir, ya da kuş sütü yok diye sofrayı beğenmeyin.

YİNE DE ANLAMLI BİR İRONİ; "SENİN İÇİN KUŞ SÜTÜ BİLE BULURUM...

Öbür yandan kuş sütü efsanesi sofraların zenginleşmesini de sağlar, kuş sütü bile var desinler diye sofralara önem verilir.

Yine de bizler kuş sütü olmasa da bizler varmış gibi düşünerek kral sofrasında olduğumuzu hisseden dostlarımız olacaktır. Kuş sütü var yok pek önemli değil, önemli olan efsane sürsün...

Saygılarımızla,

Son zamanlardaki Ramazanların olmazsa olmazı 12 şey - onedio.com

 Bu yazı 2451 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR

Bulgaristan pasaportunda hangi adınız yazıyor?


YUKARI