Bugun...
Bulgaristan Seçimlerine Sosyal Bakış


Rafet Ulutürk
rafetuluturk@yahoo.com
 
 

Rafet ULUTÜRK

Öncelikle bu seçimin Bulgaristan ve tüm Bulgaristan vatandaşları için hayırlı olmasını temenni ediyorum.

Bu seçimi değerlendirmemiz biraz farklı olacaktır.

Öncelikle sayısal ve istatistiksel bir orandan ziyade bir takım sosyal anlayış değişikliklerine dikkat çekmek istiyoruz.

Türkiye’deki seçmenler özelinde; Bulgaristan’daki sosyal, siyasal ve kültürel vb. hakların savunulması, korunması ve geliştirilmesi açısından bu güne kadar sadece DPS gibi Türk partilerinden beklentiler söz konusu idi.

Ve maalesef kendimizi de eleştirmek gerekirse; bu Türk partileri de kendilerine mecbur zannettikleri Türk seçmenlerle sadece seçim dönemlerinde fotograf çektirip sonrasında buharlaşıyorlardı.

Bu güne kadar bunlar böyle oldu.

Fakat 2 Nisan 2023 seçim döneminde bize göre İstanbul’da önemli bir değişiklik yaşandı.

İlk defa hem de Bulgaristan’ın en önde gelen partilerinden DD Partisi sadece Bulgaristan’ı Lokal Politikalar ile değil Dünya standartlarında bir demokrasi ile yönetme amacıyla Türkiye’deki seçmenlerin ayağına kadar geldi.

Sadece bilinen popilist vaatler değil mütevazı ve samimi bir şekilde, seçmenin göz hizasından onlarla ilgilendi, sorunlarını tek tek dinledi cevaplar verdi ve notlar aldı.

Değişime Devam Partisinin (DDP) bu ilgisi, sonuçları bu seçimde olmasa da önümüzdeki seçimlerde tüm ezberleri bozacaktır.

Çünkü yine maalesef DPS, hiçbir çabaya gerek olmaksızın ve sadece etnik sebeplerle Türkiye’deki seçmenlerin kendini desteklemekten başka çareleri olmadığına inanmaktadır.

Bu nedenle DDP Başkanvekili Sayın Asen Vasilev derneğimize yaptığı ziyaret ve değerli açıklamaları ile yumurtayı çatlamıştır.

Bundan sonra DPS için hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır.

Sayın Vasılev’in Bulgaristan’da birinci parti olmalarına rağmen, yaptığı mütevazı ziyaretle, seçmenler sorunlarının çözümünde sadece Türk Partilerinin değil, Dünya standartlarında demokratik bir yönetime talip olduğunu iddia eden diğer partilerinin vaatlerini de dikkate alacaklardır.

Bu ziyaret bizim içinde çok önemli ve değerlidir. Çünkü sadece etnik kimlik politikası değil eşit vatandaşlık savunan partilerin çoğalması hem de Türk seçmenin partiler arasındaki hizmet yarışı ve rekabetten daha fazla yarar sağlamaları açısından önemlidir.

Çünkü Türk asıllı vatandaşlarımız sadece azınlık hakları gibi bir haktan ziyade eşitlik ve adalet temelinde tüm haklardan faydalanmalıdırlar.

Bu ziyaret devletlerarası ilişkiler açısından da önemlidir.

Çünkü Bulgaristan partilerinin Türk vatandaşları için olumlu tutum davranış ve hizmet planları Türkiye Cumhuriyeti tarafından da memnuniyetle karşılanacağından kuşkumuz yoktur.

Yani bu seçimi sadece Lokal verilerle değerlendirmiyoruz.

Çünkü bunlar basit matematik ve istatistiksel oranlardır. Oy sayısından ziyade Oy’un değişen rotası bizim ilgi alanımızdır.

Bu nedenle önümüzdeki seçimlerde özellikle Türk seçmenin gönlünü kazanan partiler mutlaka ipi göğüslemeye daha yakın olacaklardı. Bulgaristan’da altı ay sonra Ekim’de yapılacak yerel seçimlerde gerçek değişim bu politikalarla gerçekleşebilir.

BULTÜRK olarak sadece etnik nedenlerle değil gerçek demokrasi söylemlerinin peşinden gidilmesinden yana olduğumuzu bir kez daha hatırlatmak isteriz.Bu yazı 213 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR

Bulgaristan pasaportunda hangi adınız yazıyor?


YUKARI