Bugun...
BULTÜRK’ten Düzce-Akçakoca Belediye Ziyareti


Nevzat ÖZTÜRK
bilgi@bulturk.org
 
 

BULTÜRK(Bulgaristan Türkleri Kültür ve Hizmet Derneği) Başkanı Rafet ULUTÜRK, BULTÜRK Düzce Temsilcisi Sn. Nevzat ÖZTÜRK’ün daveti üzerine Düzce’ye geldi. ULUTÜRK, Düzce İl Temsilcisi Nevzat ÖZTÜRK ile derneğin çalışmaları hakkında istişarelerde bulunduktan sonra bir heyetle birlikte Düzce Akçakoca Belediyesini ziyaret etti.

Rafet ULUTÜRK ve beraberindekiler Akçakoca Belediyesi görevlileri dış kapıda karşıladılar. Ardından 1989 Göçü ile Kırcaali’den Anayurda dönen Akçakoca Belediye Başkanı Okan YANMAZ’ın eşi Nursen YANMAZ, hemşehrisi BULTÜRK Genel Başkanı Rafet ULUTÜRK ve beraberindekileri Akçakoca Belediye Başkanlığı toplantı salonunda kabul etti.

Karşılıklı tanışmadan sonra, Başkan Rafet ULUTÜRK, BULTÜRK Derneği hakkında bilgiler verdi. Rafet ULUTÜRK;“BULTÜRK – Bulgaristan Türkleri Kültür ve Hizmet Derneği, BGSAM – Bulgaristan Stratejik Araştırma Merkezi” nin etkinliklerini anlattı.

 • BULTÜRK 2002’de 33 kişi tarafından kurulmuş ve 2003’te İstanbul / Bayrampaşa’da etkinliklerine başlamıştır. Web: www.bulturk.org.tr
 • 2004’te kısa ismi BULTÜRK olan, “Bulgaristan Türkeri’nin Sesi” gazetesini çıkardı.
 • BGHABER İnternet için – https://www.bghaber.org/ – Bulgaristan ile ilgili haberler
 • BULTÜRK Gazetesi için – http://bulturk.net
 • BGSAM Kitapları için – http://bgsam.org  – Aralık 2019 tarihli 62. Kitabı hazırlanmıştır.
 • BULTÜRK Kitaplar için – https://issuu.com/bulturkdernegi – BULTÜRK Faaliyetleri ve Bulgaristan’da basın hayatı vs.
 • Dernek Genel Merkezi İstanbul Bayrampaşa Yıldırım’da bulunur.
 • BULTÜRK Genel Merkezde 15 günde bir  konferans, seminer, sohbet ve değişik konularda bilgilendirme görüşmeleri düzenler.
 • Bulgaristan’da ve Türkiye’de anket düzenleyerek 13 bin kişi üzerinde kamuoyu yoklaması yapar.
 • BULTÜRK dernek merkezi İstanbul’da okuyan Bulgaristanlı öğrencilerin de görüşme merkezidir. BULTÜRK Gençlik Kolları ve Kadın Kolları da aynı merkezdedir.
 • 1970’li ve 1980’li yıllarda, Bulgaristan’daki Müslüman Türklere karşı zulüm uygulayan diktatör T. Jivkov rejiminin asimilasyon siyaseti ve total soykırım denemesi BULTÜRK tarafından sürekli kınanmıştır.
 • BULTÜRK Kırca Ali şehrinin kuruluş yılı olarak 1434’yılının kabul edilmesinde büyük rol oynadı ve anma etkinlikleri düzenler.
 • BULTÜRK, Bulgaristan’dan Türkiye’ye 1991 ve sonrası göç edenlerin sosyal haklarından yararlanabilmeleri için Türkiye’de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı katında etkin olmuştur.
 • Türk Devlet ve Toplulukları Dostluk Kardeşlik ve İşbirliği Kurultaylarına BULTÜRK olarak katılmıştır.
 • Türk Dünyası Belediyeler Birliği toplantılarında aktif rol oynamıştır.
 • Dernek merkezimizdeki kütüphanemizde Bulgaristan ile ilgili çıkan tüm kitaplar toplanarak arşiv oluşturulmuştur.
 • Bulgaristan’da yapılacak Avrupa Birliği (AB) Parlamento Seçimlerini ve genel ve yerel seçimleri yakından izliyor ve katılmak isteyenleri örgütleyerek soydaşlarımızın geleceğinde rol oynamaktadır.
 • Bulgaristan Türkleri Kültür ve Hizmet Derneği bünyesinde BGSAM -Bulgaristan Stratejik Araştırma Merkezinin hazırladığı kitaplar Aralık 2019’da 62’ye ulaşmıştır. Bunun yanında çok sayıda bilimsel toplantı, sempozyum, etkinlikler düzenlemeye devam etmektedir” şeklinde BULTÜRK’ün faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

Akçakoca Belediye Başkanı M.Okan YANMAZ’ın eşi Nursen YANMAZ Hanımefendi: “Aslen Kırca Ali’li olduğunu, 1989 Göç dalgasında daha önceki akrabalarının da yönlendirmesi ile Düzce’ye geldiklerini, hemşire olarak atamasının Akçakoca’ya yapıldığını, Akçakoca Devlet Hastanesinde çalışırken 1995 yılında Akçakoca Belediye Başkanı Mehmet Okan YANMAZ ile evlendiğini, kayınpederinin zamanın Akçakoca Belediye Başkanı olduğunu, zamanla Akçakoca’ya alıştığını, herhangi bir zorlukla karşılaşmadığını, ilk zamanlar Kırca Ali’ye uzun süre gidemediğini, son zamanlarda gidip gelmeye başladığını, mutlu bir yaşam sürdüğünü, eşi M.Okan YANMAZ ile birlikte üç dönemdir siyasetin içinde olduğunu, bu süre içinde eşini hiç yalnız bırakmadığını, insanlarla buluşmaya, insanlara dokunmaya devam ettiğini, artık keyif aldığını, eşi Belediye Başkanı seçildikten sonra da eşine yardımcı olmak, özellikle sosyal belediyecilik anlamında Belediyenin Sosyal Yardım ayağına katkı sunmaya çalıştığını” belirtti.

Nursen YANMAZ Hanımefendinin Rafet ULUTÜRK’e hediyesi.

Karşılıklı fikir alış verişinde bulunulduktan sonra BULTÜRK Genel Başkanı Rafet ULUTÜRK,  Nursen YANMAZ Hanımefendi’ye “Türk Dünyasında Bir Bulgaristan Türkü Rafet ULUTÜRK”adlı kitabı ve BULTÜRK Gazetesi takdim etti. Nursen YANMAZ Hanımefendi de, BULTÜRK Genel Başkanı Rafet ULUTÜRK’e yerel ürünlerden oluşan şık bir hediye sepeti takdim etti.

Nursen YANMAZ Hanımefendiye Rafet ULUTÜRK kitabını taktimi.

Görüşmede ayrıca BULTÜRK Genel Başkanı Rafet ULUTÜRK’ün birinci baskısı tükenen “Bulgaristan Türklerinin Kimlik Mücadelesi” adlı kitabın ikinci baskısının yapılmasının gereği üzerinde duruldu. Nursen YANMAZ Hanımefendi kitabın ikinci baskısı için her türlü desteği vermeye hazır olduğunu belirtti. Ayrıca Nursen Hanım, “Bulgaristan Türklerinin Kimlik Mücadelesi” kitap çalışmasının örneğini aldı ve ilgililere kitabın incelenmesi ve kendisine bilgi verilmesi talimatı verdi.

Samimi ve sıcak bir havada gerçekleşen görüşmenin ardından Nursen YANMAZ Hanımefendi misafirlerine balık ikramında bulundu. Denize sıfır, nezih bir restoranda balık yenirken, sohbetin tadına doyulamadı.

Son derece samimi ve içtenlikle misafirlerini ağırlayan Nursen YANMAZ, her bir misafiri ile birebir ilgilendi. Başkanımız Nursen Hanıma bu samimiyetinden ve ilgilerinden dolayı kendilerine teşekkür etti. Yemeğin ardından sıcak çaylar yudumlanırken Bulgaristan Türkleri, yaşanılan acı, tatlı hatıralar bir kez daha anıldı. BULTÜRK Genel Başkanı, “Akçakoca Belediyesi ile Bulgaristan’da bir belediye arasında kardeş belediye eşleşmesi yapılmasının son derece iyi olacağını, bu konuda aracılık yapabileceğini “belirtirken Nursen Hanım, “ konuyu araştıracaklarını yasal mani olmadığı takdirde seve seve bunu yapabileceklerini, Bulgaristan Türkleri konusunda yapılabilecek etkinliklerde katkı sunmaya hazır olduğunu, kendisinin de etkinliklere katılabileceğini, bu konuda projeler yapılmasının önemine”değindi.

Daha sonra, Nursen YANMAZ Hanımefendi, tekrar buluşmak, görüşmek üzere BULTÜRK Genel Başkanı Rafet ULUTÜRK ve beraberindekileri uğurladı. Görüşmeden herkes mutlu ve memnun bir şekilde ayrıldı.

Nevzat ÖZTÜRK
BULTURK, DüzceBu yazı 347 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR

Bulgaristan pasaportunda hangi adınız yazıyor?


YUKARI