Bugun...
Monsanto Köyü: Dev Kayaların Altında


Murat ULUTÜRK
muratulutur88k@gmail.com
 
 

Portekiz’in Beira Baixa kırsalında, İspanya sınırına 25 kilometre uzaklıkta bulunan Monsanto Köyü dik bir tepenin yamacında bulunuyor.

Koronavirüs salgını sebebiyle uluslararası seyahatler ve turizm sekteye uğramış olsa da ileriki yıllar için kendinize liste yapmayı düşünüyorsanız mutlaka eklemeniz gereken bir yer var. Monsanto; Portekiz’in Idanha-a-Nova bölgesine bağlı, yalnızca yakınındaki Relva’dan ulaşabileceğiniz tarihi bir kasaba.

Monsanto Köyü, Portekiz-10
Monsanto Köyü

Portekiz’in zirvelerinden biri olan Monsanto kasabasının doğu yakası İspanya- Portekiz sınırına, güney yakası ise Ponsol ve Aravil vadilerine bakıyor. Monsanto, 1934’te doğal güzellikleri, tarihi, mimarisi, geleneksel mutfağı ve elbette yerel halkın yaşam stili ile Portekiz kültürünü en iyi yansıtan kasaba ilan edilmiş.

Kayalara adapte olmuş bir yaşam…

Monsanto Köyü, Portekiz

Yüzyıllardır, bu küçük tepe köyünde yaşayanlar, devasa granit kayaların arasına, üstüne ve altına evler inşa ederek doğal hayata adapte olmuşlar.

 

Monsanto’da bulunan tüm yapılar, kasabanın bir simgesi haline gelmiş granit taşlardan oluşmakta.

Monsanto Köyü, Portekiz-4

Bu büyük granit kayalarını yerleşim yeri haline getirme fikri Erken Taş Çağı’na kadar dayanıyor.

Monsanto oldukça otantik ve sakin bir köy

Monsanto Köyü, Portekiz-5

Monsanto’nun dağın yamacından zirveye uzanan dar sokakları, taş merdivenleri, devasa kayaların etrafına hatta içerisine konuşlanmış evleri, dükkanları ile otantik ve oldukça sakin bir köy. Köyün sokaklarında yaşlı kadınların işlediği ve evlerinin önünde sergilediği nazarlık, bez bebek gibi hediyelik eşyalara rastlamak mümkün.

Monsanto Köyü, Portekiz-8

Tahmini olarak 500 yıldan beri var olmasına rağmen çok az tahribata uğramış.

Monsanto Köyü, Portekiz-9

Parke taşlı dar sokakları, kayaların çatı ve duvar görevi gördüğü yaklaşık 800 kişinin yaşadığı bu kaya köy dağın tepesinde olmasının getirdiği stratejik konumu ile uzun süreler birçok medeniyet tarafından işgal edilmiş. Vizigotlar, Tapınakçılar, Araplar, Romalılar…

Köyün sokakları otomobille ulaşım için oldukça dik ve tehlikeli.

Monsanto Köyü, Portekiz-3

Ancak yerel insanlar bu duruma alışmış. Geçen yüzyılda, Monsanto sakinleri arabalar ve otobüsler tarafından daha kolay erişim yollarına yakın yerleri tercih etmeye başlamış.

Monsanto’nun dar sokaklarında hayvancılık için oyulmuş birçok barınak bulunuyor.

Monsanto Köyü, Portekiz-1

Geçimini hayvancılıkla sağlayan birçok köylüyü, köyün meydanında koyun ve keçilerini otlatırken görmek mümkün. Efsaneye göre bir hayvanın Monsanto’nun istiladan kurtarılmasına yardım ettiği yönünde hikaye bile var.

Monsanto Köyü, Portekiz-6

Yüzsüz bebeklerin koruyucu güçlere sahip olduğu ve doğurganlık kültürüyle ilişkili olduğuna inanılıyor. Her yıl mayıs ayında gerçekleşen geleneksel ‘Festa da Divina Santa Cruz de Monsanto’ günü kadınlar Monsanto’nun terk edilen tepelerine bu bebekleri getiriyor. Şarkı söylüyor, dans ediyor ve doğurganlık için dua ederek tören sona eriyor.

Monsanto Köyü, Portekiz-2

Portekiz’in 12 resmi tarihi köylerinden biri ilan edilen Monsanto’da yaşayanların birkaçı evlerini restoranlara ve kafelere dönüştürmüş durumda.

Monsanto Köyü, Portekiz-7

Köyü ziyarete gelen birçok turisti buralarda ağırlayarak turizm açısından bir adım atıyor hem de ülkenin tarihini yaşatmaya çalışıyorlar.Bu yazı 288 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR

Bulgaristan pasaportunda hangi adınız yazıyor?


YUKARI