Bugun...
İstanbul'da Gezilecek Yerler


Murat ULUTÜRK
muratulutur88k@gmail.com
 
 

"Bütün yollar İstanbul'a çıkar" sözünü tarihe kazımış, uzunca bir dönem gerçekten de 'dünyanın merkezi' olmuş İstanbul'da gezilecek ve görülecek çok fazla yer, yapılacak çok fazla şey var. İstanbul'u keşfetmek öyle bir kaç güne, birkaç haftaya ya da aya sığdırılabilecek gibi değil.

Topkapı Sarayı'nda işret ve keyif için inşa edilmiş köşkleri görün. Bağdat ve Revan Köşkleri güzeldir.

Dünya’nın Merkezi: Milyon Taşı
Sultanahmet’de gezenlerin önünden en az bir kere geçtiği Milyon Taşı İstanbul'la yaşıt ve İstanbul'un tarihine şahitlik yapmış önemli bir tarihi mirastır.İstanbul'da Gezilecek Tarihi Yerler: Ayasofya Müzesi (Hagia Sophia Museum)

SULTANAHMET CAMİSultanahmet Camisi – İstanbul | & ® gezilecek yer ® &

İstanbul siluetinin en büyüleyici parçalarından biri olan Sultanahmet Camii, aynı zamanda İstanbul'un en önemli sembollerinden biridir. Onu böylesine büyüleyici kılan şey ise yalnızca heybetli görüntüsü değildir. Sultanahmet Camii'nin, 6 minareli olarak inşa edilen ilk cami olması gibi, diğerlerinden ayrılmasına sebep birçok özelliği vardır. 

7 yıl, 5 ay, 6 gün süren inşaat...

Caminin inşası yedi yılda tamamlandı. Nihayet 1616 yılı 2 Haziran Cuma gününe gelindiğinde, padişah ve devlet erkânının katılımıyla, aynı yerde görkemli bir açılış merasimi yapıldı. Davetlilere padişah tarafından büyük bir ziyafet verildi ve cami dualarla açıldı. Sultanahmet Camii içindeki renkli aydınlık, çinilerle süslü duvarları, sedef süslü kapıları, 6 minaresi ve İstanbul'un siluetini güzelleştiren görüntüsü ile herkeste hayranlık uyandırmıştı. Halk bu camiye o zamanlar "Yeni Cami" ismini vermişti. Eminönü'ne Yeni Cami adıyla başka bir cami yapıldıktan sonra ise cami, bugünkü "Sultanahmet Camii" ismini aldı. 

6 minareli tek cami...

Sultanahmet Camii'nin 6 minareli tek cami olduğunu yukarıda belirtmiştik. Sultan Ahmet diğerlerinden farklı ve görkemli bir mabed inşa ettirmek için böyle bir istekte bulunmuştu. Ancak bu durum İslam camiasında tepki uyandıracaktı. Çünkü o dönemde altı minaresi olan tek mabed Mekke'de idi. Dolayısıyla bunun Kâbe’ye yapılan bir saygısızlık olduğu düşünülüyordu. Sultan Ahmet ise bu meseleyi İslam alemini memnun edecek bir yolla çözdü ve Mekke'ye 7. minareyi yaptırdı.

İstanbul'un çatısından bodrumuna inin. Yeraltındaki İstanbul'u keşfedin.

İstanbul'un çatısından bodrumuna inin. Yeraltındaki İstanbul'u keşfedin. Binbirdirek ve Yerebatan Sarnıçlarını gezin.Yerebatan Sarnıcı: İstanbul’un en gizemli noktalarından biri, Medusa Başı gibi gösterişli sanat eserlerinin bulunduğu Yerebatan Sarnıcı. Ayasofya’ya yakın bir konumda bulunan bu sarnıç, İmparator Jüstinyen emriyle 6. yy’de yapılmış ve o dönemden beri ayakta.

Kapalı Çarşı (Grand Bazaar)

Kapalı Çarşı 550 yıldır İstanbul'a hayat veriyor - Güncel Ekonomi ...Tarihi Yarımada’nın en gözde duraklarından biri de Beyazıt’ta 550 yıldır ayakta duran Kapalı Çarşı. Yabancıların Grand Bazaar adıyla tanıdığı Kapalı Çarşı, içinde kaybolacağınız sokakları ve dünya altın piyasasına yön veren kuyumcularıyla ünlü.

DOLMABAHÇE SARAYI

Dolmabahçe Sarayı Giriş Ücreti GÜNCEL 2020 | Serhat EngulDolmabahçe Sarayı: Son dönem Osmanlı padişahlarından Sultan Abdülmecit tarafından 19. yy’nin ortalarında yaptırılan Dolmabahçe Sarayı, Beşiktaş sahili boyunca görülebilecek en ihtişamlı yapılardan. Mustafa Kemal Atatürk’ün cumhurbaşkanlığı konutu olarak kullandığı Dolmabahçe Sarayı, günümüzde “müze saray” olarak tarih tutkunu ziyaretçilerini bekliyor.

KIZ KULESİ

İstanbul Kız Kulesi | Oteldenal.comEn güzel günbatımı Salacak'tan izlenir. Günü buradan batırın. Kız Kulesi de bonus olur.

PİER LOTİ

Pierre Loti Kahvesiİstanbul’un en meşhur tepesi olan Pierre Loti, Eyüp ilçesinde, denizden 55 m yükseklikte konumlanmış, Haliç’e nazır, oldukça güzel bir tepedir. Adını Fransız yazar Pierre Loti’den alan tepede aynı isimle bir de kahve bulunuyor. İstanbul’un simgesel yapılarından biri olan Pierre Loti tepesine gelenler, genellikle bu kahvede çay-kahve içip, manzaranın tadını çıkarıyor.

RUMELİ HİSARI

Rumeli Hisarı Hakkında Bilgiler; Nerededir, Mimarisi ve Tarihçesi ...

İstanbul Boğazı'nda yapılmış iki hisardan biri olan Rumeli Hisarı, Osmanlı'dan günümüze kadar varlığını koruyan en önemli eserlerden biridir. Günümüzde Rumeli Hisarı hem müze hem de açık hava tiyatrosu olarak kullanılmaktadır. Ayrıca her yıl Rumeli Hisarı Açık Hava Konserleri’ne ev sahipliği yapmaktadır. Konserlerin başlaması, yaz mevsiminin başlamasıyla aynı günlere denk gelmektedir. Rumeli Hisarı’nın ismi pek çok kaynakta farklı şekilde geçmektedir.

 Bu yazı 279 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR

Bulgaristan pasaportunda hangi adınız yazıyor?


YUKARI