Bugun...
Bulgaristan'da Kayak Yerleri


Murat ULUTÜRK
muratulutur88k@gmail.com
 
 

Bulgaristan kayak tatili için önerdiğimiz noktaları;

 

Bansko Kayak Merkezi

Öncelikle merak edenler için Bansko nerede? sorusunu cevaplayarak başlayalım. Bansko, Bulgaristan’ın güneybatısında Blagoevgrad şehri sınırları içinde yer alıyor. Bansko tarihi boyunca önem taşıyan bir yer olmuş. 9. yüzyılda kurulan kasaba günden güne gelişmiş ve 18. yüzyılda önemli bir ticaret merkezi haline gelmiş. Ege Bölgesi’nden Avrupa’ya pamuk, tütün ve altın gibi değerli eşyalar taşıyan kafilelerin yolu hep Bansko’dan geçmiş.

Bugün yaklaşık 15 bin nüfusu olan şehir, kayak merkezleriyle ünlü olduğu için kış tatillerinde yoğun ilgi görüyor. Bu kış karların üzerinde akıp gitmek istiyorsanız Bansko turu sizin için de iyi bir seçim olabilir. Bu şehirde birbirinden güzel kayak pistleri bulunuyor.

Pirin Dağları eteklerinde konuşlanmış Bansko kayak merkezi içinde TombaBalkaniadaChalin ValogPlato Yug ve Stara Pista gibi farklı zorluk derecelerinde pistler bulunuyor. Bansko kayak pistleri uç uca eklendiğinde toplam uzunluk neredeyse 75 km’yi buluyor. Sizin için en uygun zorluk derecesine göre seçiminizi yapıp piste çıkabilirsiniz. Yorulup mola verdiğinizde bu pistlerde sunulan sıcak içeceklerle içinizi ısıtabilirsiniz.

Bansko Kayak Merkezi

 

Pamporovo Kayak Merkezi

Bulgaristan kayak merkezleri arasında göze çarpan isimlerden biri de Pamporovo. Kayak pistleri ile ünlü olan Pamporovo nerede? diye soracak olursanız Bulgaristan’ın güneyindeki Smolyan bölgesinde olduğunu söyleyebiliriz. İstanbul’dan Pamporovo’ya araçla karayolu üzerinden ulaşmak yaklaşık 6 buçuk saat sürüyor. Uygun fiyata araç kiralayarak kar tatili programınızı yapabilirsiniz. Güney Avrupa’nın en çok bilinen kayak merkezlerinden biri olan Pamporovo kayak merkezi etkileyici kayak pistlerini barındırıyor.

Pamporovo, Rodop Dağları’nın tam ortasında yer alıyor. Yılda 6 ay boyunca karla kaplı olan bölgenin etrafındaki dağlar rüzgârı önlüyor. Toplam uzunluğu 37 km civarında olan Pamporovo kayak pistleri çeşitli zorluk dereceleriyle keyifli bir deneyim sunuyor. İster amatör olun ister profesyonel, kayak tahtanız ya da kızaklarınızla burada çok eğleneceğinizi söyleyebiliriz.

Pamporovo Pist Haritası

19.01.2019 Hareketli En Ucuz Bulgaristan Pamporovo Kayak Turu (5 ...

 

Borovets Kayak Merkezi

Geçtiğimiz yüzyıla kadar Chamkoria olarak bilinen Borovets, Bulgaristan’ın en eski şehirlerinden biri. Zamanında Bulgar krallarının avlanma bölgesi olarak kurulan şehirde bugün modern kayak merkezleriotellerrestoranlar ve barlar bulunuyor.

Borovets şehri yılın yarısı boyunca karlar altında olmasına rağmen, kış günleri ortalama 5 derece sıcaklığında ılık sayılabilecek bir şekilde geçiyor. Kolay, orta ve zor dereceli toplamda 60 kilometre uzunluğa sahip olan Borovets kayak pistleri tüm kayak severlere hitap ediyor. Rila Dağı yamaçlarında kurulmuş olan şehrin doğası karşısında etkileneceksiniz. Pistlerdeki aydınlatma sayesinde akşam olduğunda bile kaymaya devam edilebiliyor.

Borovets Kayak Turu Borovets Kayak Merkezi Otelleri Fiyatları

Balkanların parlayan yıldızı Borovets - YOLDASINBu yazı 485 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR

Bulgaristan pasaportunda hangi adınız yazıyor?


YUKARI