Bugun...
Bulgaristan'ın AB üyeliği bağlamında sınır kontrolü


İbrahim Soytürk
bilgi@bulturk.net
 
 

 

Bir ülke ile ilgili izlenimler henüz girişte ediniliyor. Son yıllarda ülkemize gelen yabancılar sayısının kat kat arttığını göz önüne alarak hudut kapılarının hızlı bir şekilde modernleştirilmesinin son derece gerekli olduğunu kesinlikle söyleyebiliriz.
Hükümetin sağladığı 18 milyon leva /yaklaşık 9 milyon Euro/ sınır kapılarının modernizasyonuna yönelik kullanılacaktır. Bulgaristan’ın 2007 yılının başında AB’ne girmesi ile birliğin dış sınırı haline gelecek olan sınır kapılarına en çok kaynak sağlanacaktır. Bulgaristan’ın Türkiye Cumhuriyeti, Makedonya ve Sırbistan ile Kara Dağ ile olan sınırındaki kapılar söz konusudur. Örneğin Türkiye ile ortak sınırdaki Kapitan Andreevo hudut kapısı, Yunanistan’la olan sınırımızdaki Kulata hudut kapısına göre daha büyük finansman alacaktır. Kapitan Andreevo kapısına giden 10 kilometrelik yol bölümünün durumu çok kötü olduğu için bu bölüm yeniden inşa edilecektir. Yolun ve kapının aydınlatılması değiştirilecek ve bütün sınır kapılarında olduğu gibi burada da kameralar monte edilecektir. Türkiye ile ortak sınırımızda Lesovo ve Hamza Beyli köyleri arasında bulunan ikinci sınır kapısının inşaatı yılın sonuna kadar tamamlanmalı. Yeni kapı, halen Kapitan Andreevo’dan geçen trafiğin bir kısmını alacaktır. Sırbistan’la olan sınırdaki Kalotina kapısında da birçok iyileştirme yapılacaktır.
Kurumlararası Konsey Başkanı, Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı Nikolay Vasilev, açıklama yaparken bazı kurumların hantallığının giderilmesi ve Bulgaristan’a giren yabancılara bir gişede hizmet verilmesi sisteminin start alması gerektiğini ileri sürdü. Sınır kapılarında kameraların konulması, oradaki çalışmalar üzerinde tam kontrol uygulama olanağını sağlayacaktır. Her kapıda kumandan olacak. Kapı kumandanı, kapıdaki çalışmaların organizasyonu konusunda vali önünde bizzat sorumlu olacaktır. “Sınır Polisi” ve “Gümrükler” servislerine bilgisayar şebekelerinin kurulmasına yönelik kaynaklar sağlanacak. “Yol inşası ve beton döşenmesi gibi bazı şeyler para ile yapılabilir. Fakat para ile yapılamayan, ama yapılması gereken şeyler de vardır. Daha iyi organizasyon, sürecin daha iyi bir şekilde idare edilmesi söz konusudur. Örneğin en yoğun dönemde en çok turist ve transit yolcuların geçiş yaptığı dönemlerde daha çok görevlilerin ve daha çok açık gişelerin olması gerekiyor” dedi.


İbrahim Soytürk

01.01.2005Bu yazı 550 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR

Bulgaristan pasaportunda hangi adınız yazıyor?


YUKARI