Bugun...


Makedonya kısman özgür bir ülke
Washington merkezli dünyanın en saygın düşünce kuruluşlarından olan Freedom House ‘’2017 yılı Dünya Özgürlük Raporunu’’ yayınladı. Bu yılın rapor başlığı ’’Dünya demokrasisine çifte tehtid Popülizm ve Otokrasi’’ olarak belirlenmiş durumda.

Makedonya kısman özgür bir ülke

Makedonya geçen yıllarda olduğu gibi bu yılın raporunda yine ’’kısmen özgür’’ ülkeler grubunda ve dünya özgürlükler sıralamasında 57.cı sırada yer alıyor.

Makedonya’nın genel özgürlükler reytingi 7 puan üzerinden 3,5 olurken; siyasal özgürlükler 7 puan üzerinden 4 puan ve insan hak ve özgürlükleri 7 puan üzerinden 3 puan olarak belirlenmiş.

Raporda medya özgürlüğü kısmında ise Makedonya’nın ’’özgür olmayan’’ ülkeler sınıfında olduğu yazıyor.

Balkanlar konusunda raporda Avrupa Birliği’nin bölgede demorkasinin savunulması konusunda geri planda kaldığı, bu sebeple hukukun üstünlüğünün korunması ve hür seçimlerin düzenlenmesi konularında durumun kötüleştiği bildiriliyor.

Raporun Balkanlar kısmında şu ifadelere yer verilmiş ’’Bosna, Sırbistan, Karadağ ve Makedonya’daki liderler sivil toplum tarafında yapılan eleştirilere karşı geliyorlar, iktidardaki kişilerin yolsuzlukları hakkında soruşturma açılmasını engelliyor ve yasaları ısrarla uygulamaktan kaçınıyorlar’’.

Ayrıca raporda kuruluşun gözlemcileri tarafından, Balkan ülkelerinde demokratik standartlara doğru ilerlemenin yerini açık milliyetçiliğin, rüşvetin, yönetimlerin görevlerinin dışına çıkması ve Rusya’nın bu ülkelere karışmasının adlığı belirtiliyor.

Dünya genelinde popülist ve milliyetçi güçlerin demokratik ülkelerde güç kazandığı ve 2016 yılının sırasıyla dünyada özgürlüklerin azaldığı 11.cı yıl olduğu raporda açıkça yazılıyor.
Kaynak: Haber Makedonya

Bu haber 1851 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
VİDEO GALERİ
YUKARI