Bugun...


Bulgar genci koronavirüse bulaşan kişilerle temas uyarısı veren mobil aplikasyon geliştirdi

Bulgar genci koronavirüse bulaşan kişilerle temas uyarısı veren mobil aplikasyon geliştirdi

Avusturya'da oturan Mihail Kovaçev'in yönettiği bir ekip, koronavirüse bulaşma olasılığını kısıtlayan bir mobil aplikasyon geliştirdi. Farklı alanlarda uzman olan gençler, Asya'da yapılan bu tür uygulamalardan esinlenerek Avrupa kriterlerine uyum sağlayan bir benzerini yapmaya karar verdi.

Bulgaristan Radyosuna konuşan Mihail Kovaçev, uygulamanın çalışma prensibini şöyle anlattı:

" Bluetooth ve GPS gibi teknolojilere dayanan aplikasyon, birinin size ne kadar mesafede olduğunu gösteriyor. Örneğin aradaki mesafe 2 metre olduğunda bu durumu tespit eden telefon, temas süresini ölçer. Bu veriler temelinde diğer kişinin size koronavirüsü bulaştırma olasılığı hesaplanıyor. Teması müteakip günlerde o kişinin gerçekten hasta olduğu saptanırsa bu duruma dair bilgi sizin telefonunuza gönderilmekte. Bununla birlikte hasta kişinin kim olduğu ve hangi yerleri dolaştığı bilgisi gizli kalır".

Gürcistan otoriteleri tarafından artık onaylanan mobil aplikasyon ülkede başarılı bir şekilde uygulanıyor. Tespit edilen belirtilere dayanılarak hükümet tarafından tüketiciye otomatik mesaj gönderilir, alıcı ise bulaştığını teyit eder.

Uygulamayı geliştiren gençler, akıllı telefonu bulunmayanları da düşündü.

0414 Михаил Ковачев 1 " Telefon olmadan uygulamanın kullanılabileceği anahtarlar ve chip kartları var artık. Bunlar ilk başta telefonla tarandıktan sonra tek başına çalışmaya ve bilgi toplamaya başlar" diyor Mihail Kovaçev.

"NOVİD 20", genç adamın geliştirdiği ilk mobil aplikasyon değil. Daha 18 yaşındayken üniversiteler için sosyal ağ projesini geliştiren Mihail, fikrini hayata geçirmek için finansman sağlayan yatırımcıları da ikna etti.

"Sosyal ağ aracılığı ile üniversiteler, öğrencilere birbiri ile tanışma imkanını sağlar. Her şey üniversitelilerin ilgi alanları ve kendileri hakkında verdikleri

bilgiye dayanıyor. Bu sayede herkes üniversiteye gittiğinde kendine uyan grubu kolaylıkla bulabilir".

Şimdi Mihail Kovaçev, ekibinin geliştirdiği projenin Bulgaristan hükümeti tarafından da onaylanması ve başka bir ekip tarafından yapılıp yakında Kriz Masası tarafından anons edilen aplikasyonu tamamlamasını ümit ediyor.

Yurtta veya yurt dışında bulunan Bulgaristan vatandaşlarına içinde bulunduğumuz bu zor dönemde sağlıklı ve güçlü olmalarını temenni eden Kovaçev, Bulgaristan'a ve ülkemizin halkına şimdiye kadar krizin üstesinden gelmek için gösterdikleri çabalar için teşekkür etti.
Bu haber 615 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI