Bugun...


Başkent Sofya Paskalya günlerinde karantina altında

Başkent Sofya Paskalya günlerinde karantina altında

17 Nisan saat 00:00’dan itibaret ikinci talimat gelinceye kadar Sofya’ya özel araç giriş-çıkışları yasaklandı. Buna dair emir, Sağlık Bakanı Kiril Ananiev tarafından Covid-19’la mücadele için oluşturulan kriz masasının önerisi ve Başbakan Boyko Borisov’un talebi üzerine verildi.

Başkente giriş-çıkış yasağı, yönetimlerin tavsiyeleri ve ülkedeki olağanüstü hal kapsamında getirilen kısıtlamalara rağmen 4 günlük Paskalya tatilinin arifesinde Sofyalılar’ın kenti toplu halde terketmelerinden dolayı uygulandı.

Başkentte getirilen yeni kısıtlama tedbirleri neyi öngörüyor?

Sağlık Bakanı tarafından salgınla mücadele kapsamında getirilen ek önlemlere göre başkentte uygulanan araç giriş-çıkış yasağından aşağıda sayılanlar muaf tutulacak:

·  Seyahat gerekliliği ilgili nakliye evrakları ile kanıtlanmak şartı ile nakliye hizmeti veren yük araçları;

·  Bölge Sağlık Müfettişliği araçları dahil özel dolaşım rejiminde olan taşıt araçları;

·  İşe giden sağlık personelini taşıyan araçlar;

·  Tedaviye muhtaç kişileri taşıyan araçlar. Bu durumda seyahat eden kişiler, beyanname doldururken gittikleri sağlık kuruluşunun adını belirtiyorlar;

·  Ertelenemeyen onarım işleri ve/veya kaza giderme çalışmalarında hizmet veren araçlar: su ve elektrik verilmesi, ısı temini, market, eczane ve sağlık kuruluşlarına teslimat yapan araçlar;

·  Ödeme hizmeti tedariği yapanlar ve elektronik haberleşme ağları operatörleri;

·  İşçileri işyerlerine ve evlerine taşıyan servis araçları. Bu durumda yolcuların beyanlarında işyeri ve işverenin telefon numarası yazılır.

İşe özel aracı ile gidip gelen vatandaşların başkente giriş-çıkışlarına sabah saat 6.00 ile 08.00 arası ve akşam saat 18.00 ile 20.00 arasında izin verilmekte.

Sağlık bakanının çıkardığı emrin tam metnine (Bulgar dilinde) şu adreste ulaşabilirsiniz: https://bit.ly/2xzUGOA
Bu haber 654 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI